Marek Dyjak. Człowiek, który kiedyś zrobił śmierć w chuja i wrócił (rozmowa)

fot. profil Peji na facebooku

Marek Dyjak nie jest muzykiem zbytnio znanym w świecie hip-hopu. Oczywiście nie jest to teza kontrowersyjna. W końcu nie od dziś wiadomo, że polscy słuchacze hip-hopu generalnie zainteresowani są tylko tym, co robią raperzy i niezbyt często przystawiają ucho gdzieś dalej. Nie dziwne więc, że Dyjak jest im obcy. Winny temu stanu rzeczy jest też sam muzyk (choć nie wiem, czy słowo „winny” jest tu odpowiednie), bo rzadko przecinał się w kawałkach z raperami, ale takie kawałki się pojawiały. Zdarzało się nawet, że Peja rzucił o nim wers na swoim albumie „CNO2” . Kilka dni temu miałem okazje porozmawiać ze znaną postacią polskiej piosenki. Z tej rozmowy dowiedziałem się m.in. tego, że lada dzień pojawi się kawałek, w którym u jego boku pojawią się przedstawiciele polskiej sceny hiphopowej.

Na nowej płycie będzie pan częściej mówił o radosnych czy tragicznych wydarzeniach?

„Mężczyźni” to eklektyczny materiał. Na projekt zaprosiłem poetów. Wkrótce pojawi się pierwszy singel, do którego dograli się Sokół, Peja, Nullo, Tymek, Szczyl, Bilon, Pork. Miał być jeszcze Vienio, który nagrał świetny tekst, ale ostatecznie zrezygnował z przyczyn – nazwijmy to – technicznych. Nie chcę w to wchodzić. Na albumie pojawią się jeszcze między innymi Bovska i Skubas. Ludzie, których słucham i podziwiam. Premiera krążka przeciąga się w czasie, bo w międzyczasie zerwałem kontakty z majorsem. Rozstałem się z wytwórnią, której pracownicy obiecali mi gruszki na wierzbie, a finalnie wyszło, jak wyszło – nieważne. I bez nich daję sobie bardzo dobrze radę. Powoli kończę materiał i za jakiś czas ujrzy on światło dzienne.

Na płycie będzie pan mówił o problemach, z jakimi dziś mierzą się faceci?

O tym wszystkim właśnie będę mówił. Powiem tak – piosenkami będę bardziej zadawał pytania, niż na nie odpowiadał. To będzie próba poruszenia męskiego sumienia. Będę mówił o honorze, zasadach, godności osobistej czy szacunku do inności.

Cały wywiad znajdziecie pod tym linkiem.