Wywiad: Styloojeden

Drugiego grudnia miała miejsce premiera pierwszego albumu śląskiej grupy Styloojeden zatytułowanego „Z Tylu Jeden”. Album ukazał się nakładem wytwórni MaxFloRec. Kilka dni temu odbyła się premiera pierwszego teledysku promującego to wydawnictwo, klip można obejrzeć pod tym linkiem. Zapraszam do wywiadu z Atimem, Puqiem i Zonkiem, z którego dowiecie się o kondycji śląskiej sceny hiphopowej oczami grupy, zmianie wytwórni w ostatnim momencie, współpracy z ekipą Grube Jointy, muzycznych inspiracjach chłopaków, planach na przyszłość i kilku innych sprawach. Debiutancki album Styloojeden można kupić  klikając w ten link.

1.Jak długo trwała praca nad materiałem Styloojeden? Czym sugerowaliście się przy doborze gości?

Puq
: Materiał tak naprawdę zaczęliśmy robić 2 lata temu, bo wtedy zrozumieliśmy co nam w duszy gra i co powinien zawierać ten krążek. Wcześniej też nagrywaliśmy numery, ale to jeszcze nie było to. Musieliśmy się nawzajem poznać. Jeśli chodzi o gości to przede wszystkim wiemy, że każdy z nich ma serce do muzyki, pasję i doświadczenie a co za tym idzie wiemy, że warto z Nimi współpracować. Poza tym znamy ich twórczość i po prostu się nam podoba. Nic nie dzieje się przypadkiem.

2. Pierwotnie Wasza płyta miała ukazać się w wytwórni Fandango Records, skąd ta nagła zmiana i dlaczego Wasz album wyszedł jednak w MaxFloRec?

Puq: Z Fandango całość rozbiła się o kwestie techniczne i nie chodzi tu o pieniądze jak niektórzy sugerują:) Propozycje wydania płyty skierowaliśmy do MaxFloRec i chyba nie będzie niczym niezwykłym fakt, że współpracowałem kiedyś z Rahem i zawsze wspominałem to miło, więc ruch ten był naturalny i nie zastanawialiśmy się nad tym długo. Materiał się spodobał i w ten oto prosty sposób jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Współpraca układa się świetnie. Dostajemy dużo pomysłów i pomocy, dzięki czemu możemy spokojnie się skupić na robieniu muzyki.

3.Jakie macie plany na promocje płyty, planujecie coś więcej niż tylko standardowa forma promocji?

Atim: Poza standardowymi działaniami promocyjnymi mamy parę planów, ale nie będziemy o tym za dużo mówić. Wszystko w swoim czasie.

4.Jak oceniacie śląską scenę hiphopową na tle kraju? Nie uważacie, że jest ona zbyt mocno podzielona?

Zonk: Moim zdaniem śląska scena na tle kraju wypada świetnie. Gracze stąd zawsze  charakteryzowali się świeżością, oryginalnym i pozytywnym podejściem do tematu. Hip hop ze śląska jest przyjemny dla ucha i przeważnie niesie optymistyczny przekaz. Muzyka ma bawić a nie zamulać i tutaj tak właśnie się to przedstawia.

5.Kogo darzycie największym szacunkiem na polskiej scenie rapowej?

Atim: Wszystkich tych, którzy robią to z serca, tych którym gra to w duszy i nie robią tego na siłę bo na to akurat jest moda.
Puq: Każdy kto ma wpływ na to, że ta muzyka dociera do ludzi i ich zaraża zasługuje na szacunek. Zyskuje na tym każdy, zarówno słuchacze jak i artyści. Potem pozostaje tylko kwestia gustu, ale o tym podobno się nie  rozmawia.

6.Zonk jak doszło do Twojej współpracy z ekipą Grube Jointy? Jesteś zadowolony z odbioru kawałka „Lek na Zło”?

Zonk: Nie pamiętam już szczegółów, ale wiem, że kiedy zobaczyłem info, iż planowane jest wydanie GJ2 miałem już refren i pierwszą zwrotkę do 'Leku na zło”. Zgrałem ten zarys i przesłałem do chłopaków z GJ jako propozycję na CD. Po kilku dniach zadzwonił Timothy Drake, że się jarają, chcą to na płytę i czekają na całość. A czy jestem zadowolony? Owszem, to był poniekąd debiut, został świetnie przyjęty, zatem nie może być inaczej.

7.Opowiedzcie o Waszych muzycznych inspiracjach, jakich płyt słuchacie na co dzień?

Zonk: Słucham dużo reggae od zawsze i to pewnie trochę słychać w mojej muzyce. Wiadomo – rapu, trochę blusea i jazzu.
Puq: Oprócz muzyki, którą sam robię to trochę hardcore’u, bo lubię mocne riffy gitarowe i mam do tego  słabość od zawsze. Poza tym, wszystkiego po trochu.
Atim: Oprócz rapu do dziś lubię posłuchać punka, grunge’u i reggae.

8.Jak Waszym zdaniem powinien wyglądać wzór wytwórni muzycznej?

Puq: Szacunek, pomoc, uczciwość i chęć robienia czegoś niezwykłego. Oczywiście cechy obustronne.
Zonk: Myślę, że właśnie do takiej trafiliśmy.
Atim: Potwierdzam.

9.Będziecie coś robić w kierunku tego aby Wasz album ukazał się również na winylu?

Puq: Za wcześnie żeby o tym mówić, ale jeśli będzie spore zainteresowanie taką opcją to na pewno nie będzie większego problemu, żeby zrobić winyl. Oczywiście liczymy, że tak będzie.
Zonk: Zależy czy słuchacze będą robić coś w tym kierunku.

10.Wasze muzyczne plany na przyszłość?

Atim: Grać dużo koncertów 🙂 w międzyczasie powoli pracować nad albumem Styloojeden 2, a w przyszłości  może jakieś solo.
Zonk: Solowy mixtape, nad którym pracuję. Styloojeden 2, Mixtape ST1 i pewnie milion innych opcji.
Puq: Solo, Styloojeden 2, Mixtape i jeszcze parę pomysłów, o których nie wiedzą nawet ludzie mający brać w nich udział. Bądźcie czujni…