Amatowsky wybrał swoje ulubione kawałki z dyskografii Masta Ace’a

Amatowsky jest kolejnym polskim artystą, który zaprosił do współpracy Masta Ace’a, członka legendarnego Juice Crew. Utwór Mądrego miło posłuchać promuje jego debiutancki longplay Pełnia. Uznałem więc, że warto zaprosić producenta na stronę i dać mu trochę miejsca na to, by opisał swoje ulubione kawałki z bogatej dyskografii Duvala Cleara.

Da Grind.
Czyli pamiętaj, że zawsze ciężką pracą osiągniesz swój cel. Czym dla artysty jest owa ciężka praca? Oprócz tworzenia muzyki musisz być też aktywny na innych polach – zarządzać koncertami, bywać grafikiem, menadżerem itd. Ten świat uzależnia. To jeden z moich ulubionych utworów z A Long Hot Summer, nieustannie motywuje mnie do działania. Jeśli cokolwiek chcę osiągnąć, pracę muszę wykonać sam. Kawałek oparty na soulowym samplu z utworu Jerry Butler & Brenda Lee Eager How Long Will It Last, za produkcją stoi Khrysis.

I Did It. Koncepcyjny numer dedykowany zmarłej matce. Masta opisuje tu wiele historii ze swojego życia. Bity pochodzą z serii Social Herbs, które MF Doom regularnie wypuszczał. Dał on błogosławieństwo Masta Ace’owi do ich użycia. Utwór ten traktuję osobiście, zwłaszcza teraz, kiedy brakuje mi mojej mamy. Płynie z niego mnóstwo wdzięczności, niesamowicie kojący. Gdy dostałem zwrotkę od Ace’a, to właśnie ten kawałek leciał u mnie na rewindzie. I Did It!

Acknowledge. Świetny diss pochodzący z albumu Disposable Arts. Wyprodukowany przez producenta o ksywce Xplicit. Oparty jest na samplu z utworu Aria Home. Tło stanowi historia rapera o ksywie Boogieman (z grupy High & Mighty), który oskarżył Masta Ace o skopiowanie jednego z jego utworów. Kawałek Boogieman’a nazywał się Ghetto Love, a utwór Masta Ace Ghetto Like. Boogieman zdissował Ace’a w Just You Wait. Odpowiedzią Masta Ace jest właśnie utwór Acknowledge zjadliwe przypomnienie innym MC o jego talencie i mocnej pozycji w rapowej grze. Gra słów jest trafna, a przesłanie proste: kim jest Boogieman?

God Bodies. Cały album A Breukelen Story wyprodukowany przez Marco Polo potwierdza, że Masta Ace jest w bardzo dobrej formie lirycznej, a duet MC/ producent to piękne dopełnienie jego wieloletniej kariery. God Bodies poprzedza skit, w którym młody Marco pracuje w studiu jako stażysta. Nagle przerywa sesję nagraniową Ace’a i daje mu swój beattape (kapitalne!). Utwór rozbrzmiewa pięknym refrenem w wykonaniu Triny Boy’a. Za każdym odsłuchem mam ciarki. Ace płynie tu fenomenalnie. Z utworu bije niesamowita energia.  Na trasie tego albumu w 2018 roku miałem przyjemność spotkać się po koncercie w Berlinie z Masta Ace’em. Podpisał mi albumy, zamieniliśmy parę zdań i nieoczekiwanie spotkałem Ostrego, który wpadł zbić pionę z Marco Polo. Jeszcze wtedy nie myślałem o tym, że uda nam się zrobić wspólny utwór. Nasze umysły pchają nas w nieznane, a później okazuje się, że spełniamy marzenia.

Crooklyn. Jako że jestem fanem filmografii Spike’a Lee, to w zestawieniu nie mogłem pominąć tego utworu. Produkcja Ali Shaheed Muhammad (A Tribe Called Quest). Bit oparty jest na znanym breaku grupy Power Of Zeus, który do dziś jest jednym z najczęściej samplowanych breaków w historii hip-hopu. Grupa Crooklyn Dodgers powstała na potrzeby soundtracku do filmu Crooklyn. W jej skład wchodzili: Buckshot, Chubb Rock, Jean Grae, Jeru The Damaja, Special Ed, O. C. (DITC) oraz Masta Ace. Singiel miał swoją premierę w styczniu 1994 roku, a ja po raz pierwszy usłyszałem go 6 lat później, mając 15 lat. Brzmienie zabrało mnie bezpowrotnie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, kim jest Spike Lee, nie znałem też wyżej wymienionych artystów Dobrze, że na podwórku miałem starszych ziomów, którzy aktywnie dostarczali mi wiedzę. Tzw. kickin knowledge pełną gębą.