Paluch: „Rap staje się popem” (wywiad)

fot. Bartek Modrzejewski

Wczoraj w sieci pojawił się mój najnowszy wywiad. Tym razem miałem okazję rozmawiać z Paluchem. Poniżej fragment wywiadu i link do całości.

Słuchając ciebie, odnoszę wrażenie, że chyba źle czułbyś się w roli rapera w żółtej koszulce lidera.

Chyba coś w tym jest. Widzisz, tu też trzeba odpowiedzieć na pytanie, co jest miarą sukcesu? Czy sukcesem jest wizyta u Wojewódzkiego? Występ na festiwalu Top Trendy? A może właśnie omijanie takich miejsc, bycie w trasie przez 7-8 lat i sprzedaż na poziomie złotych i platynowych płyt? Dla mnie największym sukcesem jest to, że wszystko od początku robię praktycznie sam. Oczywiście nie zapominając o wsparciu bliskich czy raperów, którzy pomogli mi w ciągu ostatnich lat. Widzisz, ja mimo wszystko traktuję rap jako muzykę podziemną. Zauważam na koncertach dużo nowych odbiorców i sezonowców, którzy krzywią się przy każdym rzuconym przekleństwie ze sceny. Dziwne się to wszystko robi. Rap staje się popem, nie tylko przez to, że jest popularny, ale także przez to, że raperzy częściej wcielają się w rolę piosenkarzy i wokalistów niż… raperów. Większość z nich jest wykonawcami z wykreowanym wizerunkiem.

Może dlatego, że raperom – jakkolwiek dziwnie to zabrzmi – hip-hop już nie wystarcza i chcą trafiać znacznie szerzej? Może stąd to częste puszczanie oczka w stronę popu?

Irytują mnie romanse raperów z mainstreamem i tym całym show-biznesem. Kiedyś telewizja i radio nas olewały, myśmy w międzyczasie świetnie poradzili sobie sami. Przejęliśmy internet, mamy swoje wytwórnie, własne firmy odzieżowe i wszystko to, na co zapracowaliśmy sobie sami. Obawiam się, że za chwilę będzie tak, że to znów ludzie z show-biznesu będą ustalać warunki gry – jeśli nie będziesz grany w radiu i nie będziesz występował na ich galach, to ciężko będzie się przebić. Z jednej strony jest to dobre, bo ja i kilkunastu innych raperów zostaniemy tu, w hip-hopie. A z drugiej strony – wyodrębni się właściwy mainstream, w którym będzie się zarabiało pieniądze na graniu dla przypadkowej publiczności. Wielu raperów ma dzisiaj parcie na szkło i bycie celebrytami, zawsze będę stał w opozycji do nich.

Cały wywiad sprawdzisz tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz