Spinache – „Spinache”

Nie każdy raper w Polsce może w swoim muzycznym CV wpisać „nominacja do nagrody Fryderyk”. Spinache osiągnął ten niebywały sukces dwa razy i to blisko 15 lat temu! Sytuacje miały miejsce odpowiednio w 1999 i 2001 roku, gdy grupa Thinkadelic nagrywała „Lek” i „Obiecaną ziemię”. Oczywiście w tamtym czasie to nie jedyny sukces łódzkiego artysty. W kwietniu 1997 roku, Spinache wystąpił na legendarnym już koncercie Rap Day’97 przed pionierskim składem Run-D.M.C.

Na początku XXI wieku raper podpisuje umowę z wytwórnią Camey, gdzie ukazuje się debiutancki krążek Obozu Ta, który Spinache współtworzył z Redem, Ostrym, Czizz’em i Emes’em. W tym również roku w sprzedaży pojawił się wspomniany wyżej album „Obiecana ziemia”. Z końcem 2001 roku ukazał się debiutancki album Ostrego – „Masz to jak w banku”, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Pawła Grabowskiego. Na początku 2002 roku Spinache podpisał kontrakt z wytwórnią Koch/Gigant i wypuścił w niej swój solowy debiut „Za wcześnie”. Na krążku gościnnie udzielił się między innymi O.S.T.R., Red, Czizz, Magda Polańska i Joanna Maksymowicz. Rok 2004 to drugi album formacji Obóz Ta. Płyta ukazała się sumptem Fonografiki. W 2005 roku rozpoczyna się kolejny rozdział w muzycznym życiu rapera. W maju tego roku ukazuje się album „7 Rano”, nad którym wspólnie pracował z Redem. Krążek ukazał się na rynku dzięki wytwórni Universal Music Polska. Dwa lata później na rynek trafia drugi wspólny album duetu – „8 Rano”. Tym razem artyści postanowili podpisać umowę z labelem My Music.

Od 2007 roku aż do dziś, artysta współpracował między innymi z Zeusem, Aesem, Pjusem, Niewidzialną Nerką czy Ortegą Cartel i Rasmentalismem. W tym czasie Spinache & Red dwa razy próbowali podjąć próbę reaktywacji projektu. Jednak obie próby spełzły na niczym, poza wspólnymi wywiadami i wypuszczeniem singli „Biegnij” oraz „Podpalamy noc”.

Tak w wielkim skrócie dotarliśmy do albumu „Spinache”, który ukazał się w maju ubiegłego roku. Krążek osiągnął umiarkowany sukces komercyjny lądując między innym na 48 miejscu w zestawieniu listy „OliS”. Materiał w całości wyprodukowany został przez samego rapera. Na albumie gościnnie pojawił się Frank Nino, Ortega Cartel, Proceente, Monika Wydrzyńska oraz Kamil Komendecki. Krążek promowany był teledyskiem „Piję życie do dna”, w którym wystąpiła aktorka Katarzyna Glinka.

Dwa dni temu miała miejsce premiera limitowanej wersji albumu „Spinache”. Album ukazał się bowiem na winylu w nakładzie zaledwie 200 sztuk. Warto napomnieć, że jest to winylowy debiut wytwórni UrbanRec jak i samego rapera. Winylowe wydanie (poza rozmiarem oczywiście) różni się od wersji „normalnej” ilością kawałków. Na wosk trafiły remiksy autorstwa takich producentów jak: Gedz, patr00, Spisek Jednego, Dj Flip, a także zespół Małe Miasta.

Mam jedną rade dla osób, które jeszcze nie nabył tej płyty – pospieszcie się, bo zapewniam Was, że te 200 sztuk zniknie z półek w ekspresowym tempie. A dla rodzimych fanów hip-hopu na winylach to i tak przecież pozycja obowiązkowa.

Podwójny winyl kupić można TUTAJ.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz