Siedem Cali: Makul

Straszną frajdę sprawia mi fakt, że w cyklu „Siedem Cali” bardzo często mogę gościć cholernie zdolnych i utalentowanych (nie zawsze młodych:) producentów. Bezapelacyjnie do tego grona zaliczam Makula – reprezentanta miasta Końskie. Makul od 1996 roku działał w podziemiu współpracując między innymi z Dj’em Feel-Xem i Dj’em Bartem. Na legalnym rynku zadebiutował w 2001 roku na płycie „Manewry Ciętego Dżwięku” gdzie w kawałku „Te Melodie, przy których czuję się swobodnie” pokazał się wspólnie z didżejem Bartem. Lata 2003 – 2006 to dla Makula praca przy tworzeniu muzyki multimedialnej (pracował m.in. dla Muzeum Narodowego w Krakowie). W 2006 roku wspólnie z Bogusławem Wiktorowiczem napisał muzykę do krótkiego filmu „Kraków 1000 lat temu”. W 2009 roku światło dzienne ujrzała winylowa dwunastka – „poJAZZd jednośladowy” nagrana wspólnie z Mokatem i Dj’em Epromem. W 2010 roku Makul został zwycięzcą konkursu na najlepszy remix utworu Bisc1 organizowany przez Radio Rewers. Producent aktualnie pracuje nad winylową Epką z Mokatem oraz solowym materiałem.

http://soundcloud.com/makul

1. Wytwórnia z której płyty możesz kupować w ciemno?

Dawniej były to wytwórnie typu Ninja Tune czy Cup of Tea (chociaż w tamtych czasach nie było mnie stać na każdą wychodzącą płytę, a już pomijam fakt, że w Polsce nie zawsze dało się je kupić). Niestety teraz nie wszystko spod szyldu Ninja Tune mi się podoba, a Cup of Tea od dawna nie istnieje. Dziś śledzę głównie wytwórnie nastawione na winyl, bardzo często nasze rodzime – takie jak: JuNouMi, Queen Size Records czy Blunted Astronaut.

2. Płyta która ma według Ciebie najlepszą okładkę?

Ciężko wybrać jedną, ale chyba najbardziej podoba mi się Bjork – Biophilla (zwłaszcza w cyfrowej wersji animowanej, polecam sprawdzić. Wydaje mi się, że animowane okładki kiedyś będą na porządku dziennym). Na równi z Biophilla wybrałbym okładkę solowej płyty Eddiego Veddera (Pearl Jam) – Ukulele Songs, przedstawiającą jedną z podwodnych rzeźb Jasona deCaires Taylora. Polecam sprawdzić jego dzieła, naprawdę niesamowite. http://www.underwatersculpture.com/

3. Album który zabrałbyś na bezludną wyspę?

Jest takich kilka (dziesiąt), ale jeśli miałbym się skazać na słuchanie tego samego do końca życia to byłby to Vangelis – Blade Runner Soundtrack (Esper Edition Bootleg). Nic mnie tak nie odrywa od rzeczywistości i nie uspokaja jak niesamowity klimat tej produkcji.

4. Twój ulubiony producent ze złotej ery?

Bezapelacyjnie Dj Premier.

5. Płyta która zrobiła ostatnio na Tobie największe wrażenie?

Bisz – Wilk Chodnikowy.

6. Raper z najlepszym flow w Polsce?

Zawsze był to Joka, chociaż ciężko powiedzieć jak obecnie ma się jego flow. Na dzień dzisiejszy są to chłopaki z Afrontu, zwłaszcza u Metra w kawałku „Cztery Żywioły”. Ostatnio też bardzo pozytywnie zaskoczyli mnie Kuba i Czaru w kawałku „Położone” na bicie mojego człowieka s.DoPE.79 polecam sprawdzić: http://soundcloud.com/sdopekulacja/kuba-czaru-polozone

7. Jak oceniasz kondycję polskiego vinyla?

Myślę, że jest nieźle, zważywszy na to, że żyjemy w dobie S(e)rato. Cieszą mnie re-edycje klasyków, a także zainteresowanie winylem młodszych słuchaczy (widzę po tym, że spora część osób, które kupiły mój winyl z Moka-T to ludzie urodzeni w latach 90-tych). Oczywiście mogłoby być lepiej, artysta wydający płyty tylko na woskach w Polsce (zresztą pewnie gdziekolwiek na świecie) moim zdaniem nie ma szans na utrzymanie się z tego. Nadal jednak warto robić to dla zajawki w ilościach, które nie przekraczają kilkuset egzemplarzy.