Siedem Cali: Graf CrateDigger

Druga wakacyjna odsłona cyklu „Siedem Cali” tym razem z udziałem reprezentanta wytwórni Queen Size – Grafem! Graf jest młodym raperem i producentem reprezentującym Dolny Śląsk, który ma na swoim koncie kilka internetowych jak i fizycznych produkcji. Fani RadiaRewers kojarzą Grafa pewnie z kanałem True Beats, którego jest dyrektorem programowym. Graf jest również współzałożycielem projektu „Art Of Sampling”. Jego ostatnie a zarazem pierwsze legalne wydawnictwo tj. 12 Beats Sound Vol. 1.7 zostało wydane w ściśle limitowanym nakładzie 100 sztuk i można je nadal nabyć w sklepach takich jak AsfaltShop czy SideOne. Dodam tylko, że naprawdę dawno nie widziałem tak rewelacyjnie wydanego materiału – sprawdźcie ten filmik. Ok, „Siedem Cali” z Grafem!

1.Wytwórnia z której płyty możesz kupować w ciemno?

Hmm.. teraz już nie ma chyba takich wytwórni . Swego czasu Rhymesayers, Def Jux, Stones Throw, Fondle’em Records i Rawkus Records w swoim złotym okresie.

2.Płyta która według Ciebie ma najlepszą okładkę?

Płyty Lorda Quasa, „Shadows On The Sun”. Brothera Aliego, End to End Burners 12″ Company Flow. Bez wątpienia, któraś z tych. Trudno wybrać tą jedną jedyną.

3.Album który zabrałbyś na bezludną wyspę?

Tylko jeden? Wolałbym całą skrzynkę hehe. Debiut Big L’a, „Illmatic” Nasa, pierwszy Black Moon. Całą dyskografię Herona oprócz tej płyty zremiksowanej. „Buhloone Mindstate” – De La Soul. „Mindnight Murrades” ATCQ. „Ressurection” – Commona. „Sittin On Chrome” – Masta Ace, drugi album Fat Joe, kilka rzeczy od Roya Ayersa. Lonniego Listona Smitha, Siah and Yeshua Dapo ED „The Visuals Ep”, „Return Of The B-Girl” Taury Love, pierwsze dwie płyty Jeru The Damaja, na pewno coś od The Pharcyde, tylko nie wiem, którą, debiut Lootpacka, coś od PUTS, Murs/9th Wonder ” 3:16″, Atmosphere „Sevens Travels”
i epki „Lucy” i „Ford”, Macklemore „Language Of My World”, Brother Ali „Shadows On The Sun”, „Champion ep”, Jehst ” The Return Of The Drifter”, Dilated Peoples „The Platform”, single Damu… no tak na jeden case starczy. Dużo jest takich płyt. Można by o tym mówić przez cały dzień.

4.Twój ulubiony producent ze złotej ery?

Da Beatminerz, Buckwild i całe DITC. Prince Paul, Prmio, Large Pro, Pete Rock, T-Ray.

5.Płyta która zrobiła ostatnio na Tobie największe wrażenie?

Z tych ostatnio wydanych, których słuchałem i nie zapomniałem o nich, a tak jest na ogół nie mam pojęcia czemu to Elhzi „Elmatic”, Celph Tilted z Buckwildem. Lewis Parker z Johnem Robinsonem też bardzo udany. Damu: Killawat v1. Trochę mniej nowe rzeczy, ale takie którymi się bardzo jarałem i jaram nadal to Jazz Liberatorz, Samon Kawamura. Nowa muzyka mnie nie kręci. Mało jej słucham. Wole jakieś rzeczy ze złotej ery właśnie lub nagrania, które sampluje, a wiele jest tam nagrań, obok których nie można przejść obojętnie. Najlepiej posłuchać mojego show i tego co tam gram. Ostatnio częściej robię muzykę niż jej słucham.

6.Raper z najlepszym flow w Polsce?

Tetris. OSTR ma bardzo dobre flow i dużo nad nim pracuje co też słychać, gorzej z textami, ale na każdej płycie jest kilka dobrych tekstowo numerów. Jimson.

7.Jak oceniasz kondycje polskiego vinyla?

Jest progres. Wychodzi coraz więcej płyt, co cieszy, ale nie wszystkie tytuły cieszą się odpowiednim zainteresowaniem. Brakuję dobrej promocji i pieniędzy na nią. Brakuje ogólnopolskich audycji radiowych, które by to chętnie promowały. Zresztą unikają tam polskiego rapu, z tego co słyszę. Kupujcie płyty, jeśli się jaracie to puszczajcie je znajomym, bo najlepszą promocją i tą prawidłową jest promowanie muzyki przez samych odbiorców.