Zmarł kolejny reprezentant undergrounowego rapu z Kalifornii

Kalifornijska szkoła undergroundowego podejścia do rapu jest uboższa o kolejnego rapera. W piątek 13 sierpnia w wieku 49 lat zmarł MC Baba Zumbi z Zion I.

Z muzyką Zion I zaprzyjaźniłem się dzięki raportom płytowym Druha Sławka, które kilkanaście lat temu publikował między innymi w Klanie i Hip-Hop Magazynie. Dowiedziałem się z nich, chociażby o krążku True & Livin’, z którego to krążka pochodzą tak genialne kawałki, jak: Bird’s Eye View, One Chance czy – nagranym do spółki ze zmarłym w tym roku Gift of Gabem – Stranger in my Home. Z czasem sięgałem po kolejne nagrania sygnowane logiem Zion I. Tak dotarłem do ich wcześniejszych albumów Mind Over Matter i  Deep Water Slang V2.0. Twórczość duetu najbardziej chłonąłem około 2007 roku. Właśnie na wtedy przypada moja największa fascynacja tym, co działo się w Los Angeles, Oaklad i innych miastach Zachodniego Wybrzeża. Do dziś pamiętam, jak nie żałowałem hajsu i kupowałem na winylach wszystkie rzeczy, które miały na sobie logo ABB Records, Stones Throw czy związane były w jakiś sposób z kolektywem Hieroglyphics.

Jeśli ktoś poprosiłby mnie dziś o wskazanie jednego utworu, w który zaangażował się Zumbi, to postawiłbym na Tech $. Kawałek napisany został w momencie, gdy bezpośrednio dotknął go kryzys mieszkaniowy i musiał opuścić wraz ze swoją rodziną dom w Bay Area. Poniżej przejmujący teledysk. Utrwalone są w nim sceny, kiedy jego najbliżsi zapełniają pudła rzeczami i ostatecznie opuszczają swoje cztery kąty.