B-Boy Thomaz (Rocka Fellaz Crew): Breaking to walka charakterów

Fakt, że Polska jest gospodarzem tegorocznych finałów Red Bull BC One , jest dla naszej sceny sporym wyróżnieniem i wydarzeniem. Dlatego cieszę się, że i w tym (wyjątkowym) roku mogłem przygotować dla portalu spod znaku czerwonego byka kilka wywiadów z krajowymi B-Girls i B-Boyami. Na początek rozmowa z Thomazem z Rocka Fellaz Cru, który reprezentował już nasz kraj na finałach we Włoszech, Japonii i Indiach.

Od kogo wtedy czerpałeś najwięcej wiedzy? Kto najbardziej inspirował cię do działania?

Na początku na pewno dużo czerpałem i chłonąłem od chłopaków, z którymi trenowałem we wspomnianym wcześniej Domu Kultury, którzy tworzyli grupę RHB. W późniejszych latach taką inspiracją na pewno była dla mnie grupa Kingz of Warsaw, z która później bardzo rywalizowaliśmy o miano najlepszej ekipy w stolicy. Było to w czasach, kiedy założyliśmy Rocka Fellaz Crew. Po drodze pojawiło się naprawdę wiele osób, którym dużo zawdzięczam i które dały mi niemało wskazówek. Przypuszczam, że wymienianie ich wszystkich, zajęłoby mi dłuższą chwilę. (śmiech) Ale skoro już pytasz, to na pewno musiałbym wymienić B-Boya Laosa z Francji czy pionierów z Rock Steady Crew.

Wspomniałeś o tej waszej rywalizacji z Kingz of Warsaw…

Chłopaki, jak sama nazwa wskazuje, uważali się za królów Warszawy. No więc wiadomo, że każdy b-boy chciał im udowodnić, że nie mają racji. Chcieliśmy ich trochę przytemperować. Spotykaliśmy się niejednokrotnie na różnych jamach, cypherach i pokazywaliśmy, kto ma większe umiejętności. Oczywiście nasza rywalizacja odbywała się nie tylko na polu czysto tanecznym. Pamiętam, że zdarzało nam się crossować ich tagi. (śmiech) Wszystko jednak zazwyczaj odbywało się w ramach zdrowej rywalizacji. Była może była jedna czy dwie „dziwne” akcje, ale te spory były szybko łagodzone. Wszystko zależało od tego, jak wybuchowe charaktery na siebie trafiły. Umówmy się – b-boying to w dużym stopniu walka charakterów.

Cały wywiad z Thomazem znajdziecie tutaj. Z kolei więcej moich rozmów z B-boyami znajdziesz tu.