„Największym sukcesem jest chyba obiad z Krs One’m i długie rozmowy z Prodigy’m”

fot. Delphine Fawundu

Warto napisać to raz jeszcze – 9 czerwca w Katowicach, a dzień wcześniej w Gdyni, wystąpią Fredro Starr, Sticky Fingaz i Dj Illegal (Snowgoons). Publiczność w Katowicach rozgrzeje legendarna, śląska ekipa Tewu. Bilety w kwocie 59 złotych (ostatnie sztuki w tej cenie) można zamawiać w necie i stacjonarnie np. w sklepie 12 Cali. W dniu koncertu cena wzrośnie o 10 złotych.

Poniżej krótki wywiad ze Sławkiem – założycielem agencji Big Idea, która ściągnęła do naszego kraju m.in. takich artystów jak: Anderson .Paak, Asher Roth, AZ, Cali Agents, Chris Travis, Dj Tony Touch, Hopsin, Keith Murray, Kevin Gates, KRS-One, Lords of the Underground, Machine Gun Kelly, Masta ACE, Mick Jenkis, Mobb Deep, M.O.P, Smif N Wessun, Talib Kweli, The Game, Tory Lanez.

Skąd pomysł na ściągniecie do Polski Onyx?

Do Polski ściągaliśmy ich już kilkukrotnie, tutaj bardziej chodziło o Katowice i kultywowanie pewnej tradycji, którą zapoczątkowaliśmy koncertem AZ w 2013 roku. W kolejnych latach Katowice odwiedzali: KRS-One, Mobb Deep, Masta Ace, Talib Kweli, Keith Murray, Afu-Ra, Jeru the Damaja, Smif-n-Wessun i wielu innych. Wreszcie przyszedł czas na ONYX, to był naturalny wybór. Koncertom nowojorczyków w Katowicach, zawsze towarzyszył klimat, jaki znamy z pierwszych rapowych imprez w Mega – dużo znajomych twarzy, brak przypadkowych osób, sto procent rapu. Wierzymy, że tak samo będzie 9 czerwca.

Nie obawiasz się o frekwencje? Pytam, bo to przecież ich kolejna wizyta w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Grupa Onyx wychowała w Polsce wielu dzisiejszych 30 paro latków, o czym przekonaliśmy się na koncercie we Wrocławiu, dwa miesiące temu. Mamy nadzieję, że w Katowicach będzie podobnie i na koncercie w Mega pojawi się wiele hiphopowych głów tak jak miało to miejsce za dawnych lat.

Fredro i Sticky mieli jakieś specjalne wymagania względem pobytu w naszym kraju?

Raczej nie, poza wyszukanym alkoholem. Bardziej kładą nacisk na rider techniczny. Zależy im, aby każdy koncert był na wysokim poziomie.

Jest szansa, że w tym roku ściągniecie do Polski jeszcze kogoś z Nowego Jorku?

Lista życzeń jest długa: Kool G Rap, Cappadonna, Immortal Technique, Jadakiss, Ja Rule, Pete Rock, Slick Rick, Grandmaster Flash, Rakim i oczywiście Nas – to tylko nieliczni z artystów, których chcielibyśmy zaprosić do Polski. Może jeszcze w tym roku, ktoś z wyżej wymienionych się u nas pojawi. Na pewno w sierpniu w Poznaniu wystąpi młody, bo zaledwie 22-letni nowojorczyk, A Boogie Wit Da Hoodie, reprezentujący Highbridge – bardzo ciekawa postać. Na Netflixie można obejrzeć serial dokumentalny, w którym między innymi Boogie czy Nas dzielą się wspomnieniami pozwalającymi zobaczyć wpływ hip-hopu na światową kulturę, polecamy.

Jaki jest dotychczasowy największy sukces Big Idea?

Sukcesem niewątpliwie jest to, że od 2013 roku nieprzerwanie działamy, zapraszając do Polski artystów zza oceanu. Nasz największy koncert zgromadził prawie 5000 osób, ale chyba najbardziej dumni jesteśmy z tych mniejszych, kameralnych koncertów, które pozwalają nam stanąć twarzą w twarz z artystami, którzy w pewien sposób nas ukształtowali. Zatem największym sukcesem jest chyba obiad z KRS-One’m, długie rozmowy z z Havoc’iem i Prodigy’m (R.I.P) na backstage’u, poznanie Masta Ace’a, Evidence’a i wielu innych raperów, których kiedyś znaliśmy tylko z kaset albo programu Yo! MTV Raps!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz