Diox/Dj Grubaz: Featuring – styl, flow, oryginalność

Kilka tygodni temu, przesłuchałem sobie czwarty mixtape wytwórni Prosto. Uczucia jakie towarzyszą mi po odsłuchu są bardzo skrajne – tak jak w zasadzie po każdym mixtape. Z jednej strony mamy wyborny wręcz „Pierwszy walkaman”, w którym spotyka się Białas, Obywatel Mc, Vnm i Statik Selektah, czy chociażby genialny remix „Zepsute miasto”. Na drugim biegunie mamy natomiast „Moment słabości” i „Złe wychowanie”, do których absolutnie nie umiem się przekonać – w tym drugim numerze chodzi mi głównie o zwrotkę Głowy z Pmm.

Równie nierówno wypadł na tym krążku Diox. Ok, w remixie „Nie dbam o to” jego zwrotce absolutnie nic nie można zarzucić. W zwrotce do „Widoku we wstecznym lusterku” spisał się na piątkę, w dodatku zarapowaną ją dość brawurowo i z pazurem.  „Zła bajka” to już raczej spadek formy, natomiast linijki w „Psychofance” są delikatnie mówiąc mdłe, a momentami wydają się wręcz abstrakcyjne. To tak tytułem wstępu.

Diox to raper, który posiada w „swojej kolekcji” mnóstwo gościnnych zwrotek. Udzielał się na kawałkach weteranów tej sceny, weźmy tu na przykład „Więźnia opinii” ze wspólnej płyty Sokoła i Marysi Starosty, „Undergraund” u Vienia, rewelacyjną zwrotkę w „Odkąd ostatnio gadaliśmy” u Pezeta i Małolata, czy kultowy już „Noc, rap, samochód” z krążka „27” Eldoki. Ten ostatni przypuszczam jest dla Dioxa szczególnie ważny. Ważny, bo (chyba) po raz pierwszy raper dał się słyszeć wówczas szerszej publiczności. Zresztą z tym kawałkiem, wiąże się też ciekawa historia, ciekawych odsyłam do książeczki płyty.

Warszawiak chętnie dogrywał się również na projekty mniej znanych raperów. W swoim muzycznym CV wpisać może chociażby gościnke u Kobry, Temate (rewelacyjna wprost gra słów), Małacha, Mosada/Kocura i Wbrew Regułom. Mi w pamięci szczególnie utkwiła, wspomniana wyżej zwrotka z kawałka „Zrób ten ruch” wrocławskiego rapera Temate.

Założyciel Hifi Bandy w swojej muzycznej przygodzie ma również rozdział pod tytułem „zagraniczna kolaboracja”. Kilka lat temu gościnnie pojawił się w kawałku „Chuligan” na albumie „Morfium” słowackich raperów z grupy Dramatikz. Krążek ukazał się sumptem Sony Music. Swoją drogą, kawałek posiada niezwykle klimatyczny refren. Zresztą całość prezentuje się nie najgorzej. Track nagrany został w 2010 roku.

Diox pojawiał się również w posse cut’ach. Pierwsze numery jakie przychodzą mi do głowy to „A pamiętasz jak” – kawałek wyprodukował Dj 600 V i ukazał się dzięki wytwórni PolishVinyl na winylu. „Tak się robi remix”, gdzie pojawił się u boku Numera Raza, Tedego, Vnma, Pelsona i rapera o ksywce Obi.

Krążek „Featuring”, który powstał przy wsparciu didżeja Grubaza swoją premierę miał kilka dni przed świętami. Jeśli nie słyszałeś o tym krążku, a chciałbym go nabyć to odsyłam tutaj. Dla fanów Dioxa, to rzecz jasna pozycja obowiązkowa. Jeśli z kolei średnio do Ciebie trafiają zwrotki członka Hifi Bandy, a np. lubisz limitowane wydawnictwa to „Featuring” jest dla Ciebie – płyta ukazała się w limitowanym nakładzie 1000 sztuk.

Które wyżej wspomniane kawałki trafiły na płytę? Sprawdźcie sami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz