The Returners.

Niewielu rodzimych artystów hip-hopowych (nie licząc B-Boys) doznało tego zaszczytu bycia docenionym poza granicami naszego kraju. Na dobrą sprawę poza duetem The Returners, Metrowskim i Ostrym nikt inny zupełnie nie przychodzi mi do głowy – ok, był jeszcze Matheo ale jego „producencki lot” skierowany jest w zupełnie inną stronę. Tym bardziej uważam, iż trzeba zdecydowanie częściej o tych osobach mówić i pisać. O tym, że The Returners pracowali z Pezetem, Eldo, Guralem czy Dioxem wiedzą niemal wszyscy, niestety o tym, że ich muzycznymi partnerami byli tacy gracze jak chociażby Rasco, Emilio Rojas, El Da Sensei czy Sean Price już niewielu. A to przecież tuzy muzyki hip-hopowej! The Returners to artyści, którzy robią co mogą, by ich wydawnictwa ukazały się również w wersji winylowej. I o tym dzisiejszy tekst.

Pierwszy raz zetknąłem się z Little i Chwiałkiem w 2007 roku dzięki wytwórni Asfalt Records. Pewnego dnia odpaliłem jakiś internet i przeczytałem, że ktoś z naszego kraju będzie miał na singlu Rasco z Cali Agents i El Da z Tha Artifacts – fuck! Jeszcze głośniejsze 'fuck’ gdy tylko dowiedziałem się, że całość wyjdzie na winylu! Singiel „The Different Places One Hip-Hop”, bo o nim mowa, to pierwsze oficjalne wydawnictwo The Returners. Pamiętam jak wówczas w swojej audycji Druh Sławek zachwalał ten singiel (łącznie z okładką;-) i jednocześnie stwierdził, że udział w jednym kawałku Afrontów i członka Tha Artifacts to lekka przesada, bo dzieli ich przepaść. Singiel ukazał się, jak już wspomniałem wyżej, w 2007 roku nakładem Asfalt Records. Jakoś chyba w 2010 był nawet dotłaczany. Na wosku poza Rasco i El Da pojawili się również Mic Stylz, Nat Ill, Seven, Supastition, Breez Evahflowin, no i Afronty z Łodzi. Singiel ukazał się również na CD w numerowanym nakładzie 700 sztuk (ja mam numer 37, a Ty?).

W roku 2008 ukazały się dwa woski od The Returners. Pierwszy z nich to singiel „Do You?”, który ukazał się we współpracy z Radiem Rewers, a który ukazał się (oczywiście) nakładem Asfalt Records. Na płycie gościnnie pojawia sie El Da Sensei, Emilio Rojas, Kaze, Doujah Raze, Skyzoo, King Magnetic, Reef The Lost Cauze i Pumpkinhead – łącznie trzy tracki plus wersje instrumentalne i Returners Acapella mix – tak powinien wyglądać singiel! Kilka miesięcy później na rynku pojawił się singiel „Got Fire” promujący pierwszy wspólny album duetu z członkiem Tha Artifacts – El Da Sensei. Album „Global Takeover: The Beginning” ukazał się na rynku chwilę przed singlem- co ciekawe ten wyśmienicie przyjęty chociażby w Stanach album nigdy nie doczekał się swojej winylowej wersji, a o singlu pisano między innymi na blogu Dj Premiera – wymieniał ten numer bodaj w rankingu 25 najlepszych kawałków minionego roku (w sensie 2008 roku). Na wosk „Got Fire” trafiły cztery numery z wspomnianego wyżej albumu. Zarówno album jak i 12″ to zasługa Tytusa z Asfalt Records.

Rok 2010 to kolejne dwa analogi od The Returners. Podwójny album „Gt2: Nu World” wydany na czerwonych winylach nakładem Asfalt Records oraz wydany również w Asfalcie white label Beat Brothers – „Eyes Wide Open”, na którym gościnnie pojawił się sam Royce Da 5’9″. Jak wiadomo na krążek Beat Brothers czekamy nadal, ale czy się doczekamy? Swoją drogą nie wiem czemu winyl nie widnieje na powyższym zdjęciu – nieważne. Skupmy się może na drugim albumie The Returners/ El Da Sensei ponieważ obsada jest genialna. Treach (Naughty By Nature), Sean Price, Doujah Raze, Rakaa (Dilated Peoples), Reks, John Robinson, Akrobatik, Phoenix – uff. Pierwszy album od Returners, który ukazał się na winylu. Grzech nie mieć na półce, chociażby z tego powodu, że na owym krążku znajduję się nieśmiertelny banger „Knowledge Be The Key”.

2011 to pierwszy winyl od chłopaków, który w pełni wypełniony jest polskimi zwrotkami. „Logika gry” – debiutancki album pochodzącego z Warszawy Dioxa ukazał się nakładem wytwórni Prosto na podwójnych niebieskich winylach. Na krążku gościnnie pojawił się Pezet, Hades, Małpa i Wena. Z tego co zdążyłem zauważyć, to winyl cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem, ale to raczej normalna sprawa – niestety.

Z okazji dziesiątych urodzin kultowej wytwórni JuNouMi label postanowił wypuścić pod koniec 2012 roku epkę The Returners/Twin Peaks. Twin Peaks to dwóch Kanadyjczyków – Ghettosocks i Muneshine. Na płycie gościnnie pojawił się reprezentant wytwórni Duck Down – Torae oraz Emilio Rojas. Krążek „Mount Crushmore” to jedyny wydany w ubiegłym roku winyl nakładem Junoumi Records.

2013 to podobnie jak chociażby w 2010 roku dwa winyle od The Returners. Pierwszy z nich to „1,5” Grubego Mielzkiego, który ukaże się już za chwilę nakładem PolishVinyl & Szpadyzor Records. Album ukaże się na pojedynczym kolorowym winylu w nakładzie zaledwie 300 sztuk. W styczniu do ogólnej sprzedaży trafił maxi-singiel „Ready For War”/”What’s Going On”. Winyl ukazał się nakładem wytwórni Prosto. Gościnnie pojawili się tutaj Torae i Ruste Juxx – obaj reprezentują barwy Duck Down, a także członkowie grupy Army of the Pharaohs.

Co w przyszłości? Wróble ćwierkają o kolejnym singlu na kolorowym winylu, o epce z pewnym raperem z Detroit, a także o zapowiadanym już kilka lat albumie producenckim. Czy coś jeszcze? Czas pokaże, jedno jest pewne – warto kupować w ciemno wszystko co ukazuje się z logiem The Returners, bo to najczystszej wody hip-hop.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz